Telefon
Adres

Mysłowicka 2A, Siemianowice Śląskie 41-100

Test Euro NCAP – co to jest?

Euro NCAP to europejski program oceny bezpieczeństwa nowych samochodów, działający od 1997 roku. Jego celem jest dostarczanie konsumentom obiektywnych informacji na temat poziomu bezpieczeństwa aut, oferowanych przez różne marki. Co warto wiedzieć o teście Euro NCAP? Co jest oceniane? Jak interpretować przyznawane gwiazdki? Sprawdź!

Euro NCAP – Europejski Program Oceny Nowych Samochodów

Europejski Program Oceny Nowych Samochodów, w skrócie Euro NCAP, jest niezależną organizacją, zajmującą się oceną bezpieczeństwa nowych samochodów sprzedawanych w Europie. Program działa od 1997 roku i jest jednym z najważniejszych źródeł informacji dla konsumentów, którzy planują zakup auta. Euro NCAP realizuje testy zderzeniowe, dokonuje oceny systemów bezpieczeństwa, analizuje potencjalne obrażenia pieszych lub rowerzystów w przypadku zderzeń z pojazdem oraz sprawdza bezpieczeństwo jazdy dzieci w fotelikach. Co istotne, organizacja kupuje nowe auta oferowane w Europie anonimowo (co zwiększa wiarygodność testów), a następnie rozbija je podczas crash-testów.

Odwiedź auto skup Chorzów i sprawdź skup samochodów Siemianowice Śląskie.

Co jest oceniane przez Euro NCAP?

Testy Euro NCAP mają na celu odzwierciedlać sytuacje i zdarzenia drogowe, dlatego ważny jest w nich realizm. Do testów wykorzystuje się np. manekiny wyposażone w sensory, dzięki czemu możliwa jest ocena obrażeń, jakie odnoszą uczestnicy wypadku. Sprawdź, co obejmują testy Euro NCAP.

  • Zderzenie czołowe – pojazd porusza się z prędkością 64 km/h i uderza w barierę. Celem jest ocena strukturalnej integralności pojazdu oraz skuteczności systemów bezpieczeństwa (m.in. poduszek powietrznych czy pasów bezpieczeństwa).
  • Zderzenie boczne – w bok nieruchomego samochodu od strony kierowcy uderza z prędkością 50 km/h specjalna przeszkoda. Celem testu jest ocena ochrony przed obrażeniami manekina w roli kierowcy oraz weryfikacja, jak konstrukcja pojazdu absorbuje energię uderzenia.
  • Bezpieczeństwo pieszych podczas wypadku – uwzględnia się cztery punkty uderzenia: zderzak (kontakt z nogami pieszego podczas wypadku), okolice reflektorów (kontakt na wysokości ud pieszego), maskę (kontakt z głową dziecka w roli pieszego) oraz maskę bliżej kabiny (kontakt z głową dorosłego w roli pieszego).

Jak interpretować gwiazdki?

Organizacja na swojej stronie internetowej publikuje wyniki testów, które charakteryzują poziom bezpieczeństwa poszczególnych, przetestowanych aut. Mając jednak na uwadze fakt, że nie każdy kierowca z łatwością poradzi sobie z interpretacją wyników, Euro NCAP przyznaje badanym samochodom również gwiazdki. Stanowią one skalę ocen, dzięki której zdecydowanie łatwiej jest się odnaleźć odbiorcom. Na oceny składa się wiele zmiennych, które opisaliśmy wcześniej.

  • 5 gwiazdek oznacza wysoki poziom ochrony podczas wypadku oraz zaawansowane systemy bezpieczeństwa;
  • 4 gwiazdki oznaczają wysoki poziom ochrony oraz możliwe dodatkowe systemu bezpieczeństwa, zwiększające ochronę podczas wypadku;
  • 3 gwiazdki oznaczają średni lub dobry poziom ochrony, jednak bez systemów bezpieczeństwa;
  • 2 gwiazdki oznaczają przeciętny poziom ochrony oraz brak systemów bezpieczeństwa;
  • 1 gwiazdka to bardzo słaby poziom ochrony podczas wypadku;
  • 0 gwiazdek oznacza, że pojazd spełnia normy homologacyjne, więc może być legalnie sprzedawany, ale brakuje mu kluczowych technologii w zakresie bezpieczeństwa.

Co ważne, oceny samochodów tracą ważność, gdy od oceny samochodu minie 6 lat. Nie oznacza to jednak, że samochód zmienił się w jakikolwiek sposób, ale zmianie na przestrzeni lat mógł ulec system oceniania, przez co przyznana ocena może być nieadekwatna w porównaniu do samochodów ocenianych niedawno.

Podsumowując, choć ocena bezpieczeństwa z pewnością nie odzwierciedli realnie tego, jak pojazd zachowa się podczas wypadku, to jednak może przyczynić się do tego, że producenci pojazdów dołożą wszelkich starań, aby w swoich pojazdach wdrażać możliwie najskuteczniejsze rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa.

Przewiń do góry